Urodzony w 1971 r. w Olsztynie. Absolwent Wydziału Wychowania Artystycznego WSP w Olsztynie, dyplom z malarstwa uzyskał w 1996 r. Grafik, zajmujący się szeroko pojętymi multimedialnymi działaniami artystycznymi. Mieszka i pracuje w Olsztynie.
Zrealizował kilkadziesiąt filmów animowanych i małych form video. W 2005 r. obronił doktorat na Wydziale Grafiki ASP w Katowicach, prezentując cykl prac: „Passing Time. Cyfrowe portrety starości. Wersja statyczna i ruchoma”. Laureat nagród i wyróżnień, m.in.:
za instalację multimedialną „Nahorevo – widok z okna – 1999/2000” – wyróżnienie w dziedzinie mediów niekonwencjonalnych na II Olsztyńskim Biennale Plastyki, BWA (Olsztyn 2003);
za cykl plakatów – wyróżnienie miesięcznika „Art & Business” (wraz z publikacją na łamach magazynu) na III Olsztyńskim Biennale Plastyki, BWA (Olsztyn 2003);
wyróżnienie honorowe na IV Olsztyńskim Biennale Plastyki, BWA (Olsztyn 2005).
„Passing Time” jest syntetycznym zapisem podstawowych znaków czasów współczesnych, wykorzystującym nowoczesne technologie.
„Passing time”, 2004, druk komputerowy, papier, 61 x 80 cm (9 prac, wersja statyczna),
animacja na płycie DVD (wersja ruchoma)
Zakup ze środków Samorządu Miasta Olsztyna
Bibliografia: III Olsztyńskie Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta”, katalog wystawy, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Olsztyn 2003
-
Nagra – rejestrator wspomnień Dość impresyjny szkic legendarnego magnetofonu Nagra (magnetofon był pracą studencką Stefana Kudelskiego z 1951 r., w tym samym roku otrzymał I nagrodę w Lozannie; urządzenie było na Księżycu, lubili je szpiedzy; używany aż do lat 90-tych). Passing Time… Time Passing… Passing Time… Time Passing…
-
Taksówkarz i plakaty Metaforyczny portret starca zagłuszonego chaosem „zewnętrznej reklamy wizualnej”; jej natarczywą monotonią powtarzającego się motywu. Alienacja i wyobcowanie, gdy obraz krzyczy, a nie słowa.
-
Bliźniaki – wspominanie młodości Czekając na metro, starcy – bliźniacy wspominają wspólną (co się często zdarza u bliźniaków) przeszłość, pełną zalotów i podbojów, co symbolizuje wzór z kogutów na oparciu ławki.
-
Moral Frequency Lamp Measurer 3Hz – 70MHz Oficer z Drugiej Wojny Światowej; nie wiadomo jakiej proweniencji, ale na pewno łajdak w młodości. Teraz testowany wyimaginowanym „miernikiem moralności” sprawdzający „poziom” i „jakość” jego moralności oraz etyki.
-
W osiedlowej galerii Emeryt ogląda serię widoków betonowych osiedli epoki gierkowskiej. Wyludnionych i statycznych, bo fotografowanych wczesnym, niedzielnym rankiem, tuż przed mszą na 6.30. I tylko to natręctwo poprawienia tego, co przekrzywione.
-
Stary biznesmen Zadowolenie. To zapewne prezes spółki, który dziś przekazał berło swojemu synowi. Nie ma sobie nic do zarzucenia, jego życie było pomyślne. Jego psychika jest zupełnie zdrowa – nie wstydzi się swojej golizny.
-
Starzec i schemat reaktora jądrowego Patrzy w przeszłość i w przyszłość zarazem… Co technologia przyniesie następnym pokoleniom, jeśli plan reaktora jądrowego jest tak skomplikowany, że wydaje się jedynie bogatym, abstrakcyjnym ornamentem…?
-
Ślepiec na dachu hipermarketu Opis niepotrzebny.
-
Pokolenie nokii Właśnie skończyli studia a do imperatywu statecznego, dorosłego życia jeszcze parę lat. Nie piękni, lecz młodzi. Idealni do reklamowania pakietów startowych sieci komórkowych. Poprzednie pokolenia patrzą….
Film „Ćwiczenia z podróży”, jest zapisem równoległych zdarzeń, swoistą medytacją, nasyconą fizycznością i dramaturgią przypadku. Nagranie poddane cyfrowej manipulacji staje się zapisem filozoficznym dotykającym istoty przeżywania, bycia tu i teraz.
-
Ćwiczenia z podróży, 2008-2011 7 min.55, muzyka, Michał Jacaszek Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
-
Ćwiczenia z podróży, 2008-2011 7 min.55, muzyka, Michał Jacaszek Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego